Hucre Degistiginde Hucrenin Korunmasi

protect green

[quote author=”- Dr İlker Y.”]

EXCELTR.COM üzerindeki çalışmalarınızı takip ediyorum. Beceremediğim bir konuda çözüme ihtiyacım var. Bu konuda örnek kaynak da bulamadım. Bana çözüm konusunda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.Sağlık sektöründe çalışan şirketim içindeki iş-personel takibimi yapmak için kendimce basit makrolarla oluşturduğum küçük bir excel dosyam var. Bu dosyada bir grup personeli belli hizmetlere yönlendirdiğim bir takip yapmaya çalışıyorum.

Bu dosyada ilgili hücrelerdeki personel isim hücrelerini, bir başka hücredeki onay seçimleriyle birlikte otomatik olarak kilitlemek ve üzerinde değişiklik yapılmasını engellemek istiyorum. Fakat bunu beceremedim.

Ne demek istediğimi anlatabilmek için, ekteki örnek dosya üzerinde detaylarını yorum olarak yazdım. Yardımcı olabilecek uzman bir bakış için uygun gördüğünüz takdirde destek rica edeceğim.

Teşekkürler

Dr İlker Y.

[/quote]

Merhabalar, oncelikle takibiniz icin tesekkurler,

Sayfanizin onclick’i icin asagidaki kodlari deneyebilirmisiniz;

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error GoTo son
  If (Target.Column = 4 Or Target.Column = 6) Then
If Target.Value = "Evet" Then
  ActiveSheet.Unprotect
  ActiveCell.Offset(0, -1).Locked = True
  Else
   ActiveSheet.Unprotect
  ActiveCell.Offset(0, -1).Locked = False
  End If
End If
  ActiveSheet.Protect
son:
End Sub

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“Hucre Degistiginde Hucrenin Korunmasi” için 3 yorum

 1. İlginiz için teşekkür ederim. Ancak bu kodlama çözüm olmadı. Sebebi ise şu: worksheet üzerinde D8 hücresinde açılır liste içinden TEYİD ALINDI seçimi yapıldığında (daha önceki yazımda EVET şeklinde belirtilen seçimi, karışıklık olmaması için teyid alındı şeklinde değiştirdim), sadece C8 hücresi kilitlensin istiyorum. Benzer şekilde F8 hücresinde açılır liste içinden TEYİD ALINDI seçimi yapıldığında sadece E8 hücresi kilitlensin istiyorum. Bu tüm D kolonu ve C kolonu arasındaki ilişki ile F kolonu ile E kolonu arasındaki ilişkide aynı şekilde devam edecek.

  Oysa sizin ilettiğiniz kodlamada worksheet içinde herhangi bir hücredeki (C-D-E-F-G dahil) açılır listeden herhangi bir seçim yapıldığında tüm worksheet kilitleniyor. Bu durumda worksheet üstünde hiçbir işlem yapamaz hale geliyorum. Taa ki Unprotect yapana kadar…

 2. Tekrar merhaba, nasılsınız? burada açtığım konu hakkında cevap alamayınca acaba bu tip bir uygulama excel için zor mudur? İstediğim tipte bir makro excelin limitleri dışında mıdır? diye meraklandım… eğer öyleyse çözüm için başka öneriniz olur mu?

 3. Merhaba yogunlugumdan dolayi cok fazla ilgilenemiyorum fakat calismada oncelikle yapmaniz gereken tum hucreleri secerek hucreleri bicimlendirmek ve koruma sekmesinden tum hucreler icin kilitleri kaldirmak olmali.

  Ayrica VB editor icerisinde turkce harf kullanmamanizi oneririm,

  iyi calismalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


1 + 6 =