Stok Kullanımı Yeterliliğini Hesaplama

Usttekı ekran goruntusunde gordugunuz uzere stogumuzun kullanimina dair projeksiyon uretmek icin bir calisma yaptik, calismamizda 260 birim stogumuz ve 10 haftalik periodda bu stoktan yapilan kullanimimiz var.

Ekran resminde gordugunuz uzere 260 birimlik stogumuz 8. hafta sonunda bitmektedir, yani tam olarak 8 haftalik bir stogumuz bulunmakta. Buradaki birimleri ve haftalari uzatmak size kalmis tabiiki.

Araliklari rahat anlasilabilmesi icin ad tanimlari halinde paylasiyorum.

=IF(Stok_Miktari<SUM(haftalar),SUMPRODUCT(--(SUBTOTAL(9,OFFSET(haftalar,,,,COLUMN(haftalar)-COLUMN(hafta_1)+1))<=Stok_Miktari))+LOOKUP(0,SUBTOTAL(9,OFFSET(haftalar,,,,COLUMN(haftalar)-COLUMN(hafta_1)+1))-haftalar-Stok_Miktari,(Stok_Miktari-(SUBTOTAL(9,OFFSET(haftalar,,,,COLUMN(haftalar)-COLUMN(hafta_1)+1))-haftalar))/haftalar),IF(Stok_Miktari=SUM(haftalar),COUNT(haftalar),"Stok tahmini satıştan fazladır."))

Stok Kullanımı Yeterliliğini Hesaplama

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“Stok Kullanımı Yeterliliğini Hesaplama” için 6 yorum

  1. ad tanımları yapmadan paylaşırsanız formülün diğer hücrelere kopyalanması daha kolay olurdu bizler için.

  2. Merhaba,

    Ben de benzerini düşeyde yapmıştım: Belirli tarihlerdeki stoklar ve o tarihlerden itibaren (fabrikanın çalışmadığı günler hariç) DOH (Days On Hand=stok gün sayısı) hesaplamıştım. Tebrik ederim.

    1. tesekkur ederim, her konuda oldugu gibi taslak olmasi icin ve formullerin ogrenilebilmesi icin konu yazmaya calisiyoruz, her bir konu icin yorumlarinizi almak bizim icin onemli cunku dosyalarin gelismesi yahut degismesi yahut alternatif fikirler takip eden arkadalarimizin ogrenmesini kolaylastiriyor kanisindayim.

      Sitemizi takip eden bir cok ileri seviye excel bilgisiye haiz arkadaslarimiz oldugunu saniyorum, sadece bu konu icin degil ama alternatif fikirlerinizi ve calismalarinizi paylasirsaniz, adiniza yayimlamaktan yahut yayimlamak isteyen arkadaslarimizin yayimlamasindan memnuniyet duyarim.

  3. mustafa bey yapmış olduğunuz dosya işimi görüyor fakat bunun bana aylığı ve en az 30 kalem malzeme olduğunda alt toplam ortalamasını nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 + 1 =