Excel 2013 ve Akıllı Grafik Gösterim Önerileri

Hesap tablosu denince akla gelen ilk uygulama olan ve dünyada 750 milyondan fazla kullanıcısı olan Excel’in bu zamana kadar yapabildiklerini zaman zaman uygulamalı olarak da anlatma şansımız olmuştu.

Excel 2013 bugüne kadar yaptıklarını yapmaya devam ediyor, bununla beraber artık bize bir şeyler önerebilecek kadar akıllı. Seçtiğimiz tablolar ve verilerin en düzgün gösterimi için bize değişik grafik önerileri sunuluyor. Aşağıdaki gibi basit bir tablomuz olduğunu düşünelim.


Resim-1


Resim-2

Excel ‘in daha önceki versiyonlarından farklı olarak bu tabloyu seçtiğimiz zaman Excel artık bize birkaç farklı öneride bulunuyor. Bu tablonun biçimlendirilmesi, özet tablo ile özetlenmesi, toplam satırının eklenmesi, sparkline eklenmesi ya da grafiğinin çizilmesi gibi. Artık gerçekten yukarıdaki şerit dediğimiz alanı kullanmaya gerek bile kalmadan çok kolayca biçimlendirme işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.


Resim-3

Burada her hangi bir grafiğin üzerinde durduğumuzda o grafiğin ön izlemesini anında görme şansımız var. Grafik türüne karar verdikten sonra üzerine tıklamamız, grafiği sayfamıza eklememiz için yeterli.

Grafiği ekledikten sonra biçimlendirme, filtreleme işlemlerini de grafiğin yanındaki simgeleri kullanarak yapabiliyoruz.


Resim-4

Burada Excel ‘in önerilerinin birbirinden farklı olduğu durumlar var. Bu durumlar sizin tabloda yaptığınız seçime bağlı. Örneğin bu örnekte kullandığımız tabloyu ele alalım. Tüm tabloyu seçtiğimizde Excel bize beş farklı grafik tipi önerdi. Seçimi değiştirip tek bir sütun yapalım ve Excel’in önerilerine bir kez daha bakalım.

En baştaki 2 sütunu seçtiğimizde gelen öneriler şunlar:


Resim-4

Son iki sütunda şunlar :


Resim-5

Kısacası Excel’in önerileri gerçekten seçtiğimiz verinin en iyi şekilde gösterilmesini sağlayacak grafik önerilerini içeriyor. Yani Excel artık gerçekten daha akıllı.

Konu icin orjinal yazarina tesekkur etmeyi unutmayin.

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 + 9 =