Makroyla Döngü İle Toplama

[quote author=”- Abdullah Genco”]İyi günler exceltr yöneticileri ,
Benim sizden ricam

g1+f2
g2+f3
g3+f4

Şeklinde bir toplama yapacak makro lazım , sutün toplamasını vs. kurcaladım fakat mantığını kavrayamadım yardım istemek durumunda kaldım sizi rahatsız ediyorum k bakmayın
İlgilenirseniz sevinirim tekrardan iyi günler dilerim.[/quote]

Merhaba eklı dosyada cozumlu dosyayı sundum; formulle toplanmis bir sutun ve yaninda makronun toplayacagi sekilde goreceksiniz.

Calisma aslinda cok basit bir dongu yapisina bakmakta, kodlar su sekilde;

Sub topla()

For i = 1 To 10
Range("J" & i).Value = Range("G" & i).Value + Range("F" & i + 1).Value
Next

End Sub

Kodda bir For Next dongusu kuruluyor ve dongunun 10 kez kendini tekrarlanmasi soyleniyor, ornek olarak 10 satirlik basit bir dongu hazirladim, dosyada goreceksiniz.

Daha sonra J1 ve sonraki 10 satirlik J sutunu degerlerini G1 ve sonraki 10 satir ile F1 + 1 yani F2 ve sonraki 10 satirlik degerle toplamasi isteniyor.

 

Umarim akilda kalici olur, iyi calismalar.

Makroyla Döngü İle Toplama

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“Makroyla Döngü İle Toplama” için 2 yorum

  1. Saolun ,
    bunu ben dün makro kaydetle yaptım ihtiyacım karşılandı ama mantığını kavramak , geliştirebilmek adına sordum cevabınız için saolun .
    Teşekkürler excelTR ekibi ..

    1. Merhaba,

      Makro kaydetme dongu mantigi ile cozum bulmamistir, donguler vb uygulamalari icin cok gerekli ana konulardan biridir, bu vesile ile kendinize ait bir dongu konusu edinmeniz guzel olmus, site uzerinde ki konulari zamanla goz gecirmek kaydi ile kafaniza takilanlari ayni sekilde anlamaniza ekibimiz yardimci olacaktir, iyi calismalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 + 4 =