contact@exceltr.com

ExcelTR - Microsoft Excel Eğitim Sitesi

Görsel Video Microsoft Excel Eğitim Sitesi
16 May 2012

Proje Planlama, Gantt Şeması Yapımı

//
Yorum7

Gantt Chart, Gantt Şeması

Bu hafta için üzerine düşmek istediğimiz Koşullu Biçimlendirme konusundan bir konuya daha değinmek istedik, konumuzda Proje Planlamak için bilhassa kullanılan bir şemadan yani Gantt şemasından da bahsetmiş olacağız.

Konumuz üzerinde bir aylık bir projenin belirli aksiyonlar için ayrılmış günleri ve ve bu projenin aksiyonlara göre çalışma günlerini gösteren bir Gantt şemamız bulunmakta.

Aşağıdaki web uygulamasında ekren görüntüsünü görebilirsiniz.

Konumuz için =IF(AND(gun>=Başlangıç Tarihi, Gun<=Bitiş Tarihi),”1″,””) şeklinde bir formül kullandık yani eğerki aksiyonun aralığını formulun girildiği hücrenin gününü kapsıyorsa 1 yazsın yoksa boş bıraksın şeklinde.

Daha sonrasında ise Hucre degeri eşittir 1 yahut 1 içermektedir şeklinde kullanacağınız bir koşullu biçimlendirme ile gerekli Gantt şeması boyama işlemini gerçekleştirdikö örnek dosyadan incelersenizö rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Koşullu Biçimlendirme

7 Cevaplar

 1. ERDOGAN KEBABCI

  MERHABA KULLANICI ADIMI OLUŞTURURKEN ARAYA q işareti girmiş

  KULLANICIA DIMI ERDOGANKEBABCI OLARAK DÜZELTMENİZİ RİCA EDERİM.

 2. cihanguzeler

  merhaba,
  bende değişik bir gantt şemsı var. size bunu nasıl gönderebilirim? üzerinde bazı değişiklikler yapmak istiyorum ama ben yapamadım. sizin yapabileceğinizden eminim.

 3. demir.fatih

  Böyle güzel bir site için teşekkür ederim. Ben kendim denedim. Personel giriş çıkış saatleri ile ilgili. Ancak renklendirmeyi nasıl yapacağımı bilemedim. Bu konuda yardım edebilir misiniz.