PowerPivot Egitimleri

Excel PowerPivot Egitimleri

Powerpivot Excel 2010 ile kullanabileceginiz bir ozet tablo eklentisidir, eklenti dusunce hizinda diyebilecegimiz bir hizda veri derlemeye ve eski versiyonlarda kullandiginiz pivot tablolariyla paralel calisabilmektedir.

Asagida microsoft`tan edindigimiz detaylari bulunan eklenti ile ilgili Kisayol Video Egitimleri konumuzda bir giris dersi hazirlamayi dusunuyoruz fakat bu konuda uyelerimizin ilgisinin ne kadar oldugunu bilmek istiyoruz, konu ile ilgili goruslerinizi bizler ile paylasirsaniz seviniriz. 

Excel için PowerPivot’u kullanarak, ihtiyacınız olan yanıtları saniyeler içinde almak için devasa miktarlarda veriyi inanılmaz bir hızla anlamlı bilgilere dönüştürebilirsiniz.

 • Bilindik Excel araçlarından ve özelliklerinden yararlanın
 • Çok büyük miktarlarda veriyi saniyeler içinde işleyin
 • Veritabanları, veri akışları, Raporlama Hizmetleri ve metin dosyaları dahil, hemen her kaynaktan en geniş veri kümelerini bile yükleyin
 • Veri Çözümleme İfadeleri (DAX) gibi güçlü ve yeni çözümleme kabiliyetlerinden yararlanın

EXCEL IÇIN POWERPIVOT’U SHAREPOINT 2010 ORTAMINDA KULLANMA

SharePoint 2010 ortamında Excel için PowerPivot 2010 ile çözümlemenizi paylaşın, iş arkadaşlarınızla ortak çalışın ve ekibinizin üretkenliğini artırın. Bir PowerPivot çalışma kitabı oluşturduktan sonra, dosyalarınızı paylaştığınız aynı yollarla bu çalışma kitabını başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Ancak, dosyayı SharePoint sunucusunda yayımlayarak birçok avantaj elde edebilirsiniz. Çözümlemeniz, diğer kullanıcıların verileri çözümlemeye devam edebileceği bir tarayıcı penceresinde işlenir.

 • Web tarayıcısı üzerinden sorunsuz çalışın. Çalışma kitaplarını içerdikleri tüm verilerle birlikte her iş istasyonuna indirmek zorunda kalmadan, çalışma kitabı uygulamalarınıza doğrudan tarayıcıda erişim sağlayın. Excel istemcisinin sahip olduğu aynı performans ve özelliklerin keyfini sürün.
 • Analitik çözümler üzerinde ortak çalışın. Çalışma kitaplarınızı neredeyse her zaman ve her yerden erişim sağlanabilecek paylaşılan uygulamalara dönüştürün. SharePoint’i bu kadar etkili kılan role dayalı güvenlik, iş akışları, sürüm oluşturma ve otomatik veri yenileme gibi tüm özelliklerden yararlanın ve hatta paylaşılan çalışma kitabı uygulamalarınızı yeni çözümlemelerde veri kaynağı olarak yeniden kullanın.

Excel 2010 için PowerPivot’u Karşıdan Yükleme

Önkoşullar:

 • Microsoft Office 2010 gerekir.
 • Excel için PowerPivot 32 bit veya 64 bit makineleri destekler.
 • PowerPivot için en az 1 GB RAM gerekir (2 GB veya üzeri önerilir).

Not: Gerek duyacağınız bellek miktarı tasarladığınız PowerPivot çözümüne göre değişir.

 • Windows XP SP3, Windows Vista SP1 veya Windows 7 gerekir.
 • Windows 7 dışında bir Windows sürümünü çalıştırıyorsanız, .NET Framework 3.5 SP1 sürümünü karşıdan yükleyip kurmanız gerekir.

1. Microsoft Office 2010’u yükleyin.

Önemli: Microsoft Office 2010 Deneme Sürümü’nün özel bir yüklemesini tercih ederseniz, hem Excel 2010 hem de Office Paylaşılan Araçları’nı yüklemeniz gerekir. Aksi takdirde, Excel için PowerPivot’u kullanamazsınız.

2. Excel 2010 için PowerPivot‘u karşıdan yükleyin.

Önemli: Excel 2010’un 32 bit sürümünü kullanıyorsanız, PowerPivot’un da 32 bit sürümünü kullanmalısınız. Excel 2010’un 64 bit sürümünü kullanıyorsanız, PowerPivot’un da 64 bit sürümünü kullanmalısınız. Sürümler birbirinin yerine geçemez.

3. Excel 2010 için PowerPivot’u yükleyip yapılandırın:

 1. Excel 2010 için PowerPivot’u karşıdan yüklediğiniz klasörü açın.
 2. PowerPivot_for_Excel.msi dosyasını çift tıklatın ve sonra sihirbazdaki adımları izleyin.
 3. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Son‘u tıklatın.
 4. Sırasıyla, Başlat, Tüm ProgramlarMicrosoft Office 2010 ve Microsoft Excel 2010 öğelerini tıklatın.
 5. Excel 2010 başlatıldığında, PowerPivot’u yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görülür. Tamam‘ı tıklatın.
 6. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Office 2010 şeridinde PowerPivot sekmesi belirir.
 7. Excel için PowerPivot’u kullanmaya başlayın: Videoları izleyerek ve gösterileri deneyerek neyin nasıl yapıldığını öğrenin.

SharePoint için PowerPivot’u Karşıdan Yükleme (BT Uzmanları/Geliştiriciler)

 1. SQL Server 2008 R2 Deneme Sürümü’nü karşıdan yükleyin. (Değerlendirme süresi 180 gün sonra dolar.)
 2. Kaydolun ve SharePoint 2010 Deneme Sürümü’nü karşıdan yükleyin.
 3. SharePoint için PowerPivot’u yükleyip yapılandırın.

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“PowerPivot Egitimleri” için 3 yorum

 1. mustafa bey web uzrinden calisma olayi pek ilinmeyen bir ozellik bunu sitenizde paylastiginiz icin cok tesekkur ederim…

 2. Merhaba,
  Bende uzun süre bu konu ile ilgili webde arama yaptım sonuç alamayınca da vazgeçmiştim eğitim videolarınız merakla bekliyorum

 3. Merhaba Samet bey, bahsi gecen basit bir yada bir kac konudan ibaret olucak.

  Nasil calistigi ve nasil kullanilmasi gerektigi, iki ayri tablo arasinda iliski kurma ve iliskili alanlari farkli pivotlarda gosterebilme gibi basit egitimleri iceren videolarimiz olacak.

  Sharepoint kullanimi yahut powerpivot yazilimi hakkinda videolar hazirlayabilmemiz icin bu konudaki isteklerin gercekten yogun olmasi gerekir.

  suan icin boyle bir calisma zaman kaybi olacaktir, fakat herkesin fikir edinebilmesi icin bir ozette yapacagiz tabikii.

  Haftasonlari videolarimizi ekleye calisiyoruz. 10 ana konudan olusan hizli calisma ve kisayol video egitimimizin son konularindan birisi olarak belirledik powerpivot egitimini calisma hizindan dolayi, iyi calismalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + 8 =