Mod Sıralaması Yaptırma

Sayilarla dolu bir dizimizin oldugunu dusunelim ve bu dizi uzerinden belirli siralarda modlar almak isteyelim, ornegin 6 sutunluk ve 18 satirlik bir datamiz oldugunda burada tekrarlanan 10 sayiyi bulmak istedigimizde ne yapabiliriz.

Bizim ornegimiz biraz daha zorlastirilmis sekilde olacak 12 satira kadar ayri mod alarak 12 den sonraki satirlar icin ayri modlar alacagiz. yani ilk mod formulumuz 12 satirlik sonrakiler 13,14,15,16 seklinde olacak.

oncelikle ilk yani en cok tekrarlanan mod`u bulmak icin basit bir fonksiyon kullaniyoruz;

=MODE($B$2:G13)

ikinci modu alabilmek ve sonraki modlari alabilmek icin daha onceki modlara hesaba katabilmesi adina formulumuze bir kriter daha eklememiz gerekiyor.

=MODE(IF(COUNTIF($I2:I2,$B$2:$G13)=0,$B$2:$G13+{0,0,0,0,0,0}))

formuller bu sekilde karisik gelebilir fakat dosyadan incelerseniz ve formulas menusunden evaluate ederseniz daha anlasilir olacaktir, iyi calismalar.

Mod Sıralaması Yaptırma

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“Mod Sıralaması Yaptırma” için 3 yorum

 1. BEN BUNA BENZER BİR ŞEY SORMAK İSTİYORUM ÖRNEK BU GÜNE KADAR ÇIKMIŞ SAYISAL SONUÇLARINDA BUNU YAPMAK İSTİYORUM.
  1.SUTUNDA ONHAFTANIN ÇEKİLİŞ TERİHİ
  2.SUTUNDA 1 ÇEKİLİŞ SAYISI
  3.SUTUNDA 2 ÇEKİLİŞ SAYISI
  4.SUTUNDA 3 ÇEKİLİŞ SAYISI
  5.SUTUNDA 4 ÇEKİLİŞ SAYISI
  6.SUTUNDA 5 ÇEKİLİŞ SAYISI
  7.SUTUNDA 6 ÇEKİLİŞ SAYISI
  OLDUĞUNU VE BUNU 500 HAFTALIK SIRALANMIŞ BİR EXCEL DOSYASINDA ŞU SORULARIMA KARŞILIK GELEN FÖRMÜLLERİ ARAŞTIRIYORUM.

  1..TÜM ÇEKİLİŞTE 2 SUTUNDAN 7 SUTUNA KADAR ALTTAKİ VERİ İÇERİSİNDE ÇIKAN SAYILARI YANİ 2 SUTUNDA EN ÇOK HANGİ SAYI ÇIKMIŞ
  2… TÜM HAFTA ÇEKİLİŞLERİ İLE ALTI ÇIKAN SIRALAMA TEKRAR AYNI ŞEKİLDE HİÇ ÇIKMIŞ MI.YADA ÇEKİLİŞTEKİ SIRALAMAYA GÖRE AYNI ÇIKAN 5 4 3 2 KOLON OLUŞUMU GİBİ
  3…EN ÇOK ÇIKAN SAYI KAÇ DEFA ÇIKMIŞ ŞEKLİNDE TÜM SAYILARIN ANALİZİ

  BU SORULARIMA GÖRE FONKSİYON YADA MAKRO YAPABİLİRMİYİZ ACABA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..TEŞEKKÜRLER

 2. Ornegimizi inceleyerek yapabildiginiz kadar ornek dosyayi olusturunuz, yapamadiginiz bolumleri ve konudaki anlasilmayan yerleri bizlere yazin, cozumu ve anlatimi hazirlayalim, iyi calismlar.

 3. Ornegimizi inceleyerek yapabildiginiz kadar ornek dosyayi olusturunuz, yapamadiginiz bolumleri ve konudaki anlasilmayan yerleri bizlere yazin, cozumu ve anlatimi hazirlayalim, iyi calismalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 + 2 =