Akis Diyagrami Sembolleri – Flow Diagram

[quote author=”- Oğuzhan AKİPEK”]Günaydın Mustafa Bey,

Paylaştığınız konu çok güzel ve işime yarayabilir. Bunu deneyeceğim.
Ekte basit bir akış şeması gönderiyorum. Bu akış şeması en basit olan bir tanesi olduğu için bunu seçtim.
Ben kalite güvence bölümünde çalışıyorum. Bir bilgi olarak akış şemalarında kullanılan simgeler genellikle baklava, dikdörtgen, ters üçgen’dir. Oval, kesikli çizgili baklava ve döküman simgesi(yazıt ya da ferman gibi) farklı şekiller de kullanılabiliyor. Gönderdiğim excel sayfasında bu simgeler yok fakat revize ederek bu simgeleri kullanmaya başlamamız gerekiyor. İşe yeni başladım, bu şemayı daha önceki kaliteci arkadaşım hazırlamış, revize edilmesi gerekiyor.
Dikdörtgen işareti orada bir uygulama, işlem, operasyon olduğunu tanımlar. Mesela kesme ya da delik delme, kaynak ya da pres operasyonu gibi.
Ters üçgen işareti stoklamayı ya da arastok bölgesini temsil eder.
Baklava işareti de operasyonlar arasında yapılan kalite kontrolleri simgeler. Baklava işaretini gördüğünüz yerde, akışın bu noktasından sadece onaylı parçaların geçebildiğini anlarsınız. vb.
Bu simgeler uluslararasıdır. Müşterimize gönderdiğimizde kolayca anlaşılır. Şu anda bu simgeler dökümanlarımızda yok ve hepsini değiştirmem gerekiyor. Yani epeyce bir iş yoğunluğu beni bekliyor.
Yapmak istediğim, ilk sütuna operasyon ismini girdiğimde ikinci sütunda bir simgenin belirmesi. Gerekirse kolaylık olsun diye 3 sütun yapılabilir. İlk sütunda serbest yazılır, ikinci sütunda simgeyi tarif eden standart kelime(kontrol, işlem, stok vb) yazılır. Üçüncü sütunda simge yer alabilir.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

[/quote]

 

Merhaba konunuzla ilgili cozumun Wingdings 2 ve Wingdings 3 fontlarindan gececegini dusunuyorum. en azindan ustte gordugunuz sekilde sorunu cozdum, Bu arada bordo rengi ben belirledim siz istediginiz gibi degistirebilirsiniz..

Oncelikle bir tablo yapiyoruz ve Operasyon numaralarin karsiligi olan sekilleri giriyoruz,

Daha sorna operasyon adini otomatik getirebilmek icin asagidaki formulu operasyon adini istedigimiz operasyon no`nun karsiligina gelen hucreye giriyoruz.

=INDEX(Shape[Operation Name],MATCH($A7,Shape[Operation No],0))

Daha sonra diyagramlari getirmek icin formulumuzu giriyoruz..

=INDEX(Shape[Shape],MATCH(A7,Shape[Operation No],0))

Fakat diyagramlari getirmek icin bu kadari yetmiyor cunku istedigimiz fontta ve renkte olmasini saglamaliyiz, bunun icin sayfanin degisim olayina asagidaki kodlari yaziyoruz;

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Target.Column <> 3 Then Exit Sub
With Target
If .Value = "q" Then
.Font.Name = "Wingdings 3"
.Font.Size = 20
.Font.TintAndShade = -0.249977111117893
.HorizontalAlignment = xlCenter
Else
.Font.Name = "Wingdings 2"
.Font.Size = 20
.Font.TintAndShade = -0.249977111117893
.HorizontalAlignment = xlLeft
End If
End With
Cancel = True
End Sub

Boylelikle fontunu ve renginide ayarlamis oluyoruz. Ekli dosyayi inceleyiniz..

Flow Diagram

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“Akis Diyagrami Sembolleri – Flow Diagram” için 2 yorum

 1. Mustafa Bey Tekrar Merhaba,

  Problemimi çözdünüz:)
  Göndermiş olduğunuz örnek çalışma şekil atamasını tam ihtiyacım olan şekilde yapıyor. Bu çalışmanız ile beni, işyerimdeki eski belgelerimin revizyonunda şekilleri tek tek kopyalayıp yapıştırma hammaliyesinden ve stresinden kurtarmış oldunuz.

  Sitenizden ve facebook’tan çalışmalarınızı beğenerek takip ederdim, bir gün sizden direk yardım isteyebileceğim hiç aklıma gelmemişti. Bana da nasip olacakmış demek ki.

  Her işyerinde, ofis programları ile çalışan her statüden kişilerin ihtiyacı olabilecek excel bilgilerini paylaşan, sorulara cevap veren böyle bir site olması bizler için büyük bir nimettir. İyi ki varsınız.

  Yardımınız için çok teşekkür ederim:)
  Ne kadar rahatladığımı, ancak bu duyguyu daha önce yaşayanlar bilir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + 6 =