2`li Veri Dogrulama List Hazirlama

[quote author=”- Devrim Dündar”]

Mustafa Bey Merhaba,
Maillerinizin takipçisi ve excel hastasıyım. Sizden eğer zamanınız varsa çözemediğim bir konu hakkında yardım isteyecektim. Bu konuda internete yardım bulamadım.
Dosya ve almak istediğim yardım konusunu ekte paylaşıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi akşamlar.
[/quote]

Merhabalar; Devrim Bey`in istegindeki konumuz hemen alttaki resimde gordugunuz Ulkeler listesindeki listeden bir veri Uyrugu hucresinde secildiginde sehir hucresindeki list`in verilerinin o ulkenin sehirleri olarak otomatik cikabilmesidir. Kendisinin ornek calismasini ekliyoruz ve bunun nasil calistigiyla ilgili kisa bir anlatim yapmak istiyorum. Oncelikle cok daha komplike sekilleri olabilir fakat en anlayabileceginiz ve trik diyebilecegimiz sekliyle sizlere sunuyorum.

Oncelikle Uyrugu bolumundeki hucrelerdeki list`in cikabilmesi icin data / data validation menusunden list secerek;

=Liste!$A$2:$A$4

Seklinde liste verilerini tanimliyoruz.

Simdi ise asil istedigimiz konu olan sehir verilerin cikabilmesi icin yapabilecegimiz ve az once trik olarak bahsettigim konuyu anlatayim.

Verielrimize ekleme yapabilecegimizden dolayi her bir sehir listesi verisini o listenin ulkesi ile tabloya donusturdum. Bunu ustteki name manager penceresinde de goruyorsunuz. Ama tablo yapmayip sadece o alanlara tablolara verdigim ulke isimlerini vererekte ad tanimlasam yeterli olurdu.

Daha sonra ise artik her ulkenin ad tanimi o ulkenin sehirlerini ifade ettiginde sehirleri sececegim list icin bir veri dogrulama yapiyorum ve veri dogrulama icin Indirect fonksiyonunu kullaniyorum.

Bunun icin ise suanki ornegimiz uzerinden anlatmak gerekirse E2`den E7`ye kadar secerek

=INDIRECT(D2)

fonksiyonunu giriyoruz. Sabit olmadigindan her seferinde uyrugu bolumundeki ulke adini alarak o ulkenin verilerini bize vermis oluyor.

Veri Dogrulama

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“2`li Veri Dogrulama List Hazirlama” için 4 yorum

  1. Sayın Mustafa bey
    bu olayın yani koşullu veri doğrulamanın ( listeleme yöntemi ile ) 3 lü durumu nasıl yapılır?

    İlginize şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  2. Sayın Mustafa ARSLAN

    Soruma verdiğiniz cevaba ilişkin maili geç fark etsemde teşekkürle aldım. Kusura bakmayın gelen bir çok mail arasında atlamışım.

    1. Yapmak istediğim üçlü veri doğrulama olayında, bir excel forum sitesinden yardım aldım. Bana sayfa makro kodları ve gerekli functionlar yazdılar. Ancak sistemde hatalar mevcut.

    2. Açıkçası konumla ilgili, farklı bir siteden bana yardımcı oldular gerekli sayfa makroları functionları yazdılar ancak sistemde hatalar vardı. Tekrar tekrar üzerlerine gidemedim çünkü yardım edecekleri kişi sadece ben değildim başka insanlarda var. Bunun yaynında makrolar hakında pek bilgim olmadığından sebep,siteye pek katkımda olmadığından sebep yazmaya utanıyor çekiniyorum.

    3. Dilerseniz size yardımcı olacaksa ben bana yapılan dosyayı size göndersem nerelerde hata çıkıyor onlarıda belirtsem sizin işinize yarar mı?

    4.Yapmak istediğim çalışmayla, çalışmayla tüm 1 sene boyunca yaptığım sınavları baz alırısam,ve her bir sınav analizi için bana 3dk kazandıracağını düşünürsek. Toplamda 4 saat benim zümreme kazanç sağlayor. Diğer zümrelere de çalışmayı paylaşınca, yaklaşık 1 yılda 3,5 iş günü gibi kazanç sağlıyor olacak ki çok büyük bir işücü, zaman kazancı.

    ——————————————————————————————-

    Merhabalar dosyanizi bana gonderin fakat soru cozumunden cok konu anlatimindan bulunmak sitemizin amaci tum olayi anlamadiginizi dusundugumde soruyu cevaplamayi birakiyorum, sitemizin amacinin egitim oldugunu genel anlamda goz onunde bulundururunuz yoksa bir cok site yardimci olmak icin caba harciyor, bizim amacimiz excel urununde neyi nasil yapabileceginizi ve urunun yeteneklerini sizlere gostermek, iyi calismalar.

  3. Mustafa Bey Merhaba,

    Öncelikle verdiğini değerli bilgiler için çok teşekkürederim. Siteniz çok faydalı… Sorum şu; data validation ile bir lite hazırlıyorum ve bu listeden seçim yapılmasını zorunlu kılıyorum. Ancak tam olarak istediğim; kullanıcıların bu listede bir kısa yol tuşu ile ( mesela ctrl tuşu ) birden fazla seçim yapabilmesi ve hücreye bu seçtiği değerlerin getirilmesi. Bu data validation ile mümkün müdür? Yoksa kod mu yazmak gerekir. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürederim.
    Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + 7 =