Degerbic Evaluate Fonksiyonu Ad Tanimi Kullanimi

Ornek resmimizdeki gibi “*” isareti ile ayni hucreye giris yapilan orneklerinizi gozlemliyoruz, daha cok metal uretimi yapan yahut benzeri islerde calisan arkadaslarimizdan sık sık bu tarz paylasimlar geliyor..

Ornegimizde ilk satir icin istenen  50 * 20 / 10 isleminin sonucu aslinda fakat 50*20 hucre icerisinde yazilmis. Bu tarz matematik isaretlerinin sonucu icin dgerbic (evaluate) fonksiyonunu kullanabiliriz.

Bunu yabilmeniz icin ad tanimi kullanmaniz gerekiyor, yani a2 hucresini ad tanimi ile duzenleyecegiz fakat A sutununu sabitlerken hucreleri serbest birakacagiz.

Ornekte uyguladigimzi $A1 hucresindeki ad tanimi A sutunundaki huc hucreler icin gecerli olacaktir..=Degerbic/B2, =Degerbic/C2 gibi uygulayarak devam edersek hepsi icin dogru sonuclar doguracaktir.

Degerbic Evaluate Fonksiyonu Ad Tanimi Kullanimi

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“Degerbic Evaluate Fonksiyonu Ad Tanimi Kullanimi” için 10 yorum

  1. Cok tesekkurler sayin Soykan,

    Ornek dosyayi kaydetmeden upload etmissim sanirim, ilgili ornek dosyayi tekrardan yukledim. Tekrar denemenizi rica edecegim, iyi calismalar..

  2. Çok teşekkürler. Ancak Ad tanımlama da degerbic i göremedim. Dolayısı ile nasıl yaptığınızı anlayamadım. Açıklayabilirseniz çok sevinirim.

  3. Ozurlerimle dosyayi tekrardan yukledim, dosyayi macro-free yani xlsxformatlarinda kayit yaptiginizda excel 4`e ait olan evaluate fonksiyonunun yok olmasi normal bir durum xls xlsm formatlarinda kaydetmeye ozen gostermek gerekiyor.

  4. Çok teşekkürler yükledim bir problem yok. Ancak anlamak istiyorum evaluate in karşılığı DEĞERBİÇ midir.

  5. Aynen exceliniz Turkce ise DEĞERBİÇ seklinde kullanmaniz gerekir.. ad tanimi oldugu icin web uygulamasi ekleyemedim o yuzden sitede turce karsiligi yok fakat, exceliniz turkce ise DEĞERBİÇ($A2) seklinde kullanabilirsiniz..

  6. AD tanımlamada yazıp kullandığımda bir problem yok mükemmel. Ancak fonksiyon olarak yazdığımda “BU İŞLEV GEÇERLİ DEĞİL” Mesajı alıyorum fonksiyon listesinde de DEĞERBİÇ görünmüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 + 5 =