Hücre Değiştiğinde Macro Çalıştırma

Dosyalarınızda bazen bır krıterınızın degismesiyle macronuzun calismasini isteyebilirsiniz, ornegin A1`deki degeriniz degistiginde macronuz calissin istiyorsunuz..

Bunu yapmak icin worksheet`in yine degisim olayi kullanilmali yani prosedur satiri Private Sub Worksheet_Change() seklinde olmali..

Bu sekilde hedef hucremiz A1 oldugunu varsayarak bir ornek yazalim..

VBA Kodlari

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Address = "$A$1" Then
MsgBox "A1 Degisince Calisan Macrodur!"
End If
End Sub

Gordugunuz gibi proceur satirini sayfanin degisim olayi belirledik ve Hedefimizi ise aralik belirledik ve hedef adresimiz A1 ise seklinde bir if sablonu icerisine soktuk. Koaly gelsin..

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“Hücre Değiştiğinde Macro Çalıştırma” için 2 yorum

  1. yahu herkes bu verdiği kodları kontrol edip çalıştırmadan mı yazıyor buralara??? bunlar çalışmıyor. aynı kodu kopyalayıp excele yapıştırdığımda hiçbir şey olmuyor. bütün internet sitelerini gezdim, inceledim, verilen worksheet_change makrolarından bir tanesi bile çalışmıyor.

  2. Merhabalar Baris Bey,

    Yorumunuzu okudum ve akil almaz derecede uslupsuz buldup, oncelikle bazen kodlar direkt yazilarak denenmiyor herhangi bir tirnak hatasinda dahi calismayabilir, bu konuda uyari geldiginde gerekli duzeltme yapilir. Fakat ustteki kod calismaktadir ve suana dek bu konuda bir sorun yasanmadi ve duzeltmek zorunda kalmadan yardimci olmaya calistik.

    Ayrica tum sitelerdeki kodlar calismiyorsa eger buyuk ihtimalle siz yanlis bisey yapiyorsunuzdur. Uslubunuzdan dolayi size yardimci olamayacagim, arastirarak sorununuzu cozmeye calisiniz, iyi calismalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


1 + 4 =