Onay Kutulari Ile Dinamik Semalar Hazirlama

Onay Kutulari Ile Dinamik Semalar Hazirlama

Asagidaki resimdede gordugunuz uzere 3 ayri verimiz ve bu verilerin gitmesini istedigimiz bir semamiz var..

Verilerimiz;

 1. Sales (Satislar)
 2. Profits (Karlar)
 3. Sales / Profit Rate (Satislar / Karlar Orani)

Ve bu verilerimiz bir alt satirinda Status, durum satiri var ve burada TRUE FALSe ibareleri var, Bunlarin True yahut False Olmasini Semamizin altindaki 3 onay kutusu ile sagliyoruz.

Verilerimizin altinda yine verilerimizin bulundugu 2. bir tablo var bu tablo status bolumu eger TRUE ise calisiyor aksi halde #N/A sonucunu cikartiyor ve semamiza sadece TRUE ise yansimis oluyor..

Daha fazlasini dosyadan inceleyiniz, formullerin aciklanacak bir durumu yok gayet basit folmuller, anlasilmayan bir yer olursa yorumla bildiriniz, kolay gelsin..

Onay Kutulari Ile Dinamik Semalar Hazirlama

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“Onay Kutulari Ile Dinamik Semalar Hazirlama” için 8 yorum

 1. Hocam merhabalar.

  Kusura bakmayın ama birşeyi anlayamadım burda. Ben dosyada True yazan yere 1 ya da 2 yazdıgımda da çalışıyor. sorun olmuyor. İlk sorum ordaya doğru yazdıgımızı bilgisayar nasıl anlıyor ? Hiç bir yerde doğru yu kullanmamışız formülde. (Oraya doğru yazmamızın mantığı nedir? )

  Diğer bir sorum ise , Bu onaylı kutucukta ki tik ile grafik arasındaki bağlantı nasıl gerçekleşiyor? Ben grafiği çizerken o onaylı kutuyu kullanıpta formül yazmadım. Bilgisayar o bağlantıyı nasıl anlıyor?

  Şöyle detaylı bir bilgi yazarsanız sevinirim. Pek anlamadım da bu konuyu hocam.

  1. Merhaba,

   Checkboxlarin linki olarak statu yazan true,false yazan hucreler linkleniyor ve checkboxlar bu hucrelere true, false degerlerini girmis oluyorlar.

   Herhangi bir rakam girdiginizde de rakamlar true yapisinda oldugundan herhangi bir problem olmayacaktir ama herhangi bir metin girisi yaptiginizda formuller N/A olacaktir.

   Checkboxlardan dogrulama yaparak semaya tasima islemi yapmak icin bir ipucu olarak gorunuz.

 2. Sağolun Hocam.

  Bir sorum daha olacaktı bu konunun dışında.

  Geliştirici -> Ekle ->(ActiveX Denetimi) Açılan kutu özelliği hakkında bir sıkıntım var.

  Elimde Excel kitabı var ondan çalışıyordum da. Bu açılan kutuya sağ tıklayıp denetim Biçimlendiri açtığımda yukarda sırası ile ; BOYUK, KORUMA, ÖZELLİKLER, WEB ve DENETİM yazıyor. Ancak benim bilgisayarda İLK 4 ü var , Denetim yok. O denetim sekmesini nasıl aktif etmek mi denir nasıl ortaya cıkarabilirim?
  Sağolun.

 3. İyi bir xls kullanıcısının 🙂 sayılır. Artık daha farklı raporlar , grafikler hazırlamak istiyorum. Nereden başlamalıyım

 4. merhabalar mustafa bey,

  bu işlemin nasıl yapıldığına dair, ayrıntılı açıklamayı nereden bulabiliriz.

  teşekkürler, iyi çalışmalar

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Chart icin gerekli verileri bir alana yazarak baska bir alana eger surasi dogruysa yazsin diyerek getiriyoruz. Chart gosterimi icin ise bu formullu bolumu kullaniyoruz bu sekilde dinamik bir chart elde ediyoruz. Bunun disinda calismada cok ozel bir bolum yok tam oalrak anlamadiginiz noktalari soylerseniz daha net yanitlamaya calisirim, iyi calismalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 + 9 =