LOOKUP() ARA() Excel Fonksiyonu

LOOKUP ARA Excel Fonksiyonu

Lookup fonksiyonunun iki turlu kullanimi vardir, bunlar vector ve dizi kullanimlaridir… Vektor kullaniminda yalnizca bir satir yahut bir sutundan veri aranabilir ve aranan verinin karsiligi olan ikinci bir satir veya sutundaki veri sonuc olarak karsimiza cikar..

=LOOKUP(lookup_value;lookup_vector;result_vector) =ARA(aranan_değer;aranan_vektör;sonuç_vektör)

bir diger yontemde dizi yontemidir,belirlenen değeri bir dizinin ilk satırında ya da sütununda arar. Sonra dizinin son satırı veya son sütunu ile aynı konumdaki değeri verir. Eşleştirmek istenilen değerler dizinin ilk satırında ya da sütununda olduğu zaman ARA fonksiyonunun bu biçimi kullanılır. Sütunun ya da satırın yerini belirleyebilmek istenidiğnde ARA fonksiyonunun diğer biçimi kullanılır. Genellikle ARA fonksiyonunun dizi biçimini kullanmak yerine YATAYARA ya da DÜŞEYARA fonksiyonunu kullanmak daha iyidir. ARA fonksiyonunun bu biçimi başka iş tablosu programlarıyla uyumluluk oluşturmak için eklenmiştir.

=LOOKUP(lookup_value,array) =ARA(bakılan_değer;dizi)

Lookup fonksiyonu ile ilgili cok fazla detaya girmiyorum site icerisindeki anahtar kelimelerden bir cok ornegini ilerleyen donemlerde inceleyebileceginizi saniyorum..

Yazar: mmustafaaslan

2004 yilindan itibaren ozel bir sirketin finans departmaninda calismaktadir. Kendini excel, visual basic kullaniminda gelistirmis olan yazarimiz; Meslegi geregi SAP konusunda ileri derecede bilgilidir.

“LOOKUP() ARA() Excel Fonksiyonu” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + 7 =